23. brněnský oddíl Veritas

Náš oddíl

23. brněnský oddíl je oddíl s dlouholetou tradicí. Před desítkami let vznikl oddíl pod názvem Strašilky. Byl dívčí a vedlo se mu dobře, ale po nějaké době se oddílu Strašilek název omrzel a členky si začaly říkat Berušky. Oddíl Berušek dále pokračoval jako čistě dívčí, se sídlem ve středu města Brna. Později se ale přestěhoval do Medlánek, kde začínal nabírat i chlapce. V roce 2017 se Berušky změnily na Veritas a nyní jsou koedukovaným oddílem sidlící na Jabloňové 11 v Medlánkách. Veritas je jeden z oddílů 6. střediska "A je to!" Brno. Nyní oddíl Veritas zaštiťuje družinku Lišek (holky i kluci ve věku 8-9 let) a Dráčků (holky od 6 do 10 let).

Oddílová činnost je založena na schůzkách konajících se jednou týdně, na výletech jednou až dvakrát do měsíce a táboře, který se uskutečňuje na začátku letních prázdnin (pro světlušky a vlčata dva týdny, pro skautky a skauty 3 týdny). V současnosti je vedoucí oddílu Anna Walterová - Schepet. Pod sebou má dva zástupce a také další členy vedení oddílu a rádce.

Činnost

Schůzky

Schůzky probíhají jednou týdně: pro Dráčky ve středu 16:00-17:30 a Lišky se schází ve čtvrtek 17:00-18:30. Klubovna, ve které se scházíme, se nachází na Jabloňové 11, v centru Jabloňka v Medlánkách.

Na schůzkách děti hrají hry, které je něco naučí. Někdy se při ní učí spolupráci, jindy se učí šifry, nebo uzly. Hrajeme jak pohybové, tak i klidné hry. Často ke hrám děti potřebují nějaké pomůcky, proto si na schůzku berou vybavení (papír + tužka, přezůvky, šátek, uzlovačka, deník), které je ohodnoceno body.

Výlety

Výlety probíhají téměř pravidelně každé dva týdny a jsou naplánovány na půl roku dopředu – plán akcí. Na jednodenní výlety jezdíme hlavně do okolí Brna, abychom se stihli vrátit brzy. Výlety trvají zhruba od 8 hodin ráno do 15-16 hodin odpoledne. Na výlety jezdí celý oddíl, tedy obě družinky společně.

Náplní je hlavně chůze po naplánované trase a během toho hraní her a třeba i využití znalostí ze schůzek. Za výlety děti také dostávají body a to jak za vybavení (věci jako na schůzku – kromě přezůvek, svačinku a pití na celý den, na sebe pevnou obuv a oblečení dle počasí, pláštěnku, KPZ), tak i za účast a hry.

Výpravy – vícedenní výlety

„Vícedeňáky“ se konají zhruba jednou za čtvrt roku o prázdninách, které děti dostávají ve škole (podzimní, vánoční, velikonoční). Většina rodičů tyto výpravy uvítá, protože si pak nemusí na pár dní zařizovat hlídání nebo volno v práci. Děti si tak užívají prázdniny s kamarády z části i venku na čerstvém vzduchu a přitom si užijí zábavu a třeba se naučí i něco nového. Na výpravy jezdí většinou celé středisko, takže se děti potkají i se staršími skauty a skautkami a poznají i vrstevníky z jiných oddílů.

Na vícedenních výletech se děti podívají dál, než do okolí Brna. Byli jsme například ve Frýdku-Místku nebo v Olomouci. Na každé prázdniny je charakteristický program, např. na Podzimkách je typická stavba a pouštění draků, na Vánočňáku pak hlavně vánoční tradice a na Velikonoční výpravě se provádí velikonoční zvyky.

I na výpravy je potřeba specifické vybavení, které se nejen boduje, ale je i potřeba pro průběh akce. Jsou to: věci jako na jednodenní výlet i s přezůvkami, spacák, karimatka, nožík, ešus, lžíci, oblečení pouze na spaní, dostatek ostatního oblečení, hygienické potřeby, vše mít sbaleno ve velkém batohu s bederním pásem (= krosna).

Tábor

Letní tábor většinou probíhá první týdny v červenci (světlušky a vlčata 2 týdny, skauty a skauti 3 týdny). Je to vyvrcholení celého skautského roku a pro děti je to taková „odměna“. Na táboře se hrají ty nejlepší hry a děti zde zažívají největší dobrodružství. Spí se v podsadových stanech a starší si staví tee-pee. Probíhají zde táboráky, služby v kuchyni, hlídky a hlavně celotáborová hra.

Na tábor mohou jet děti v případě, že za probíhající školní rok byly alespoň na jedné vícedenní akci a minimálně na dvou jednodenních výletech. Je to z toho důvodu, aby vedení znalo dostatečně dítě, a aby i člen věděl, jak takové akce probíhají a vyhnuli jsme se tak nepříjemnostem.

Na tábor existuje speciální seznam vybavení, jeden ilustrační z minulých let najdete ve složce „ke stažení“.

23.2.

Pro rodiče

• První schůzky v tomto školním roce proběhnou 5. a 6.9. 2018
  • Přijímáme nováčky! Přijďte se podívat na naše schůzky!
  • Chcete se o všem důležitém na webu dozvědět první? Přihlašte si odběr novinek ZDE!

Klubovna

Jabloňová 11, Brno - Medlánky